Vishay/BCcomponents MBA02040C1151FC100
MBA02040C1151FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1151FC100
Brief Description
RES 1.15K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1151FC100.pdf
Availability of MBA02040C1151FC100
QUANTITY
MBA02040C1151FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1151FC100
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1151FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1151FC100
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1151FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1151FC100 Details Description
Related parts for MBA02040C1151FC100
HARNESS POLY BLK 1/4" 100' datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A 5DDPAK datasheet.pdf
CAP TOGGLE BAT BLACK datasheet.pdf
CARD EDGE 144PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 11POS datasheet.pdf
RELAY SSR IP20 50A 3PHAS 140V datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 630V X7T 1206 datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf