Vishay/BCcomponents MBA02040C1828FRP00
MBA02040C1828FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1828FRP00
Brief Description
RES 1.82 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1828FRP00.pdf
Availability of MBA02040C1828FRP00
QUANTITY
MBA02040C1828FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1828FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1828FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1828FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1828FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1828FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C1828FRP00
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
IC POT DGTL 100K 256 TAPS 8-DIP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 1507 datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4 PWR 40SGL 2.36MM datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.050 30 POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156" datasheet.pdf