Vishay/BCcomponents MBA02040C2552FCT00
MBA02040C2552FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C2552FCT00
Brief Description
RES 25.5K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C2552FCT00.pdf
Availability of MBA02040C2552FCT00
QUANTITY
MBA02040C2552FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C2552FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C2552FCT00
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C2552FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C2552FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C2552FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C2552FCT00
TRANS NPN 300V 0.2A SOT-89 datasheet.pdf
OSC XO 49.152MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 47.6UH SMD datasheet.pdf
SNSW 0.1A .110 NONE datasheet.pdf
HERMAPHRODITIC 60POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf