Vishay/BCcomponents MBA02040C2742DRP00
MBA02040C2742DRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C2742DRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27.4K OHM 0.4W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C2742DRP00.pdf
Availability of MBA02040C2742DRP00
QUANTITY
MBA02040C2742DRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C2742DRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C2742DRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C2742DRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C2742DRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C2742DRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C2742DRP00
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 9.5A TO-220F datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA SMT/NAIL DR 30AU datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CBL ASSY 5POS SOCKET-WIRE 3M datasheet.pdf