Vishay/BCcomponents MBA02040C2942FCT00
MBA02040C2942FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C2942FCT00
Brief Description
RES 29.4K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C2942FCT00.pdf
Availability of MBA02040C2942FCT00
QUANTITY
MBA02040C2942FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C2942FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C2942FCT00
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)29.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C2942FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C2942FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C2942FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C2942FCT00
DIODE ZENER 12V 150MW SMINI2 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ TSOT23-6 datasheet.pdf
CORD SINGLE FAN 115V 72" W/PLUG datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 320MA 900 MOHM datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf