Vishay/BCcomponents MBA02040C2943DCT00
MBA02040C2943DCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C2943DCT00
Brief Description
RES 294K OHM 0.4W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C2943DCT00.pdf
Availability of MBA02040C2943DCT00
QUANTITY
MBA02040C2943DCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C2943DCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C2943DCT00
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)294k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C2943DCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C2943DCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C2943DCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C2943DCT00
CABLE 4COND 24AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
IDC CABLE - MSC26K/MC26G/MCG26K datasheet.pdf
RES 3K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC VIDEO MUX AMP HS MULTI TQFN datasheet.pdf
RES 250 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
SMA-SMA RA PLG .085 CNFRMBL 24" datasheet.pdf