Vishay/BCcomponents MBA02040C3160FRP00
MBA02040C3160FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C3160FRP00
Brief Description
RES 316 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C3160FRP00.pdf
Availability of MBA02040C3160FRP00
QUANTITY
MBA02040C3160FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C3160FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C3160FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C3160FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C3160FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C3160FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C3160FRP00
FUSE BOARD MNT 800MA 125VAC RAD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 37POS R/A datasheet.pdf
CONN M8 4POS R/A SOCKET datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
4R RA REC STB 0GP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 60POS datasheet.pdf
WIRING DUCT COVER 1" datasheet.pdf