Vishay/BCcomponents MBA02040C3161FRP00
MBA02040C3161FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C3161FRP00
Brief Description
RES 3.16K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C3161FRP00.pdf
Availability of MBA02040C3161FRP00
QUANTITY
MBA02040C3161FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C3161FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C3161FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C3161FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C3161FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C3161FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C3161FRP00
IC QUAD PWR DIST SW 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-3 datasheet.pdf
PNP RETRO 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 60A 8-SOP datasheet.pdf
CNVRGNT NPN W/ TIMER 20-35MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 1.5KV RAD datasheet.pdf