Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15A-204-C3-R0
ATS-15A-204-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15A-204-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-15A-204-C3-R0.pdf
Availability of ATS-15A-204-C3-R0
QUANTITY
ATS-15A-204-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15A-204-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15A-204-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.472" (12.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.54°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15A-204-C3-R0
Related LinksATS-15A-, ATS-15A-204-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15A-204-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-15A-204-C3-R0
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.1A 8VSSOP datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GREEN datasheet.pdf
RCPT ASSY,R/A,CHAMP050,100POS datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC RETIMER 4CH MULTI-RATE 48WQFN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
RES 27 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 10W datasheet.pdf