Vishay/BCcomponents MBA02040C3570FCT00
MBA02040C3570FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C3570FCT00
Brief Description
RES 357 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C3570FCT00.pdf
Availability of MBA02040C3570FCT00
QUANTITY
MBA02040C3570FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C3570FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C3570FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)357
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C3570FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C3570FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C3570FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C3570FCT00
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
CAP CER 56PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
MA-11AP21C3 3M CABLE 2 N/C + 1 N datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
68UF 450V 22X30MM 85C 5000H datasheet.pdf