Vishay/BCcomponents MBA02040C3572FC100
MBA02040C3572FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C3572FC100
Brief Description
RES 35.7K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C3572FC100.pdf
Availability of MBA02040C3572FC100
QUANTITY
MBA02040C3572FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C3572FC100
Internal Part NumberEIS-MBA02040C3572FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)35.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C3572FC100
Related LinksMBA02040C, MBA02040C3572FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C3572FC100 Details Description
Related parts for MBA02040C3572FC100
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 36POS VERT PCB datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL 20-TSSOP datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 96POS PRESS datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER DUAL 200V 8SOIC datasheet.pdf
LED PM INDICATOR PROMINENT WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 24POS datasheet.pdf
RES 2.67M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 91NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf