Vishay/BCcomponents MBA02040C3743FRP00
MBA02040C3743FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C3743FRP00
Brief Description
RES 374K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C3743FRP00.pdf
Availability of MBA02040C3743FRP00
QUANTITY
MBA02040C3743FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C3743FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C3743FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C3743FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C3743FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C3743FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C3743FRP00
CONV DC/DC 33W 10A 5V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3A 105 MOHM SMD datasheet.pdf
REMOTE OPERATOR CABLE CLAMP datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE STRT CMR 31M datasheet.pdf
COMBINATION ANVIL datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 910MA 180 MOHM datasheet.pdf