Amphenol Aerospace Operations MS3476W14-18SLC
MS3476W14-18SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W14-18SLC
Brief Description
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SKT
Datasheet Download
MS3476W14-18SLC.pdf
Availability of MS3476W14-18SLC
QUANTITY
MS3476W14-18SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W14-18SLC
Internal Part NumberEIS-MS3476W14-18SLC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W14-18SLC
Related LinksMS3476W, MS3476W14-18SLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476W14-18SLC Details Description
Related parts for MS3476W14-18SLC
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
VARISTOR 247V 4.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
MICRO 9C S 48" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
2 INCH MOUNTING TRACK datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf