Vishay/BCcomponents MBA02040C3831FRP00
MBA02040C3831FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C3831FRP00
Brief Description
RES 3.83K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C3831FRP00.pdf
Availability of MBA02040C3831FRP00
QUANTITY
MBA02040C3831FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C3831FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C3831FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C3831FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C3831FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C3831FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C3831FRP00
CONN PLUG 14POS AWG28 STRAIGHT datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 70NS 32EDIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 250V RADIAL datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
CAP CER 100UF 16V X7S 3025 datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 15W datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf