Vishay/BCcomponents MBA02040C3832FCT00
MBA02040C3832FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C3832FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 38.3K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C3832FCT00.pdf
Availability of MBA02040C3832FCT00
QUANTITY
MBA02040C3832FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C3832FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C3832FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)38.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C3832FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C3832FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C3832FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C3832FCT00
OSC XO 50.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 390PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FUSE IND T-DELAY 150A 600VAC/DC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 30POS datasheet.pdf