Vishay/BCcomponents MBA02040C3832FCT00
MBA02040C3832FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C3832FCT00
Brief Description
RES 38.3K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C3832FCT00.pdf
Availability of MBA02040C3832FCT00
QUANTITY
MBA02040C3832FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C3832FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C3832FCT00
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)38.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C3832FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C3832FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C3832FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C3832FCT00
RES 1.2K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
SW ROTARY SP 200MA 0.5" 30V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
JUNCTION SHELL 36POS BLACK datasheet.pdf
IC SLIC/CODEC 1CH 38TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 20PF 630V NP0 1210 datasheet.pdf
DC-DC CONVERTR 28VDC 350W 12.5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf