Vishay/BCcomponents MBA02040C3908FC100
MBA02040C3908FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C3908FC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.9 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C3908FC100.pdf
Availability of MBA02040C3908FC100
QUANTITY
MBA02040C3908FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C3908FC100
Internal Part NumberEIS-MBA02040C3908FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C3908FC100
Related LinksMBA02040C, MBA02040C3908FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C3908FC100 Details Description
Related parts for MBA02040C3908FC100
VARISTOR 389V 250A 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES SMD 18.7KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 13pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 15A datasheet.pdf
LMTD AVLBLTY PLS TRY S1DXM SERIE datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
HEATSINK FOR 35MM BGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RDL datasheet.pdf