Vishay/BCcomponents MBA02040C3923FCT00
MBA02040C3923FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C3923FCT00
Brief Description
RES 392K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C3923FCT00.pdf
Availability of MBA02040C3923FCT00
QUANTITY
MBA02040C3923FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C3923FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C3923FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)392k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C3923FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C3923FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C3923FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C3923FCT00
CONN HEADER VERT .100 14POS 30AU datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 10POS 2.54MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 200 OHM 1% 20W datasheet.pdf
STANDOFF CABLE CLIP NAT 10MM SPC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf