Vishay/BCcomponents MBA02040C4029FRP00
MBA02040C4029FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C4029FRP00
Brief Description
RES 40.2 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C4029FRP00.pdf
Availability of MBA02040C4029FRP00
QUANTITY
MBA02040C4029FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C4029FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C4029FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C4029FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C4029FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C4029FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C4029FRP00
RES ARRAY 5 RES 27 OHM 6SIP datasheet.pdf
IC DAC V-OUT 10BIT 5V LP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC 4BIT SYNC BIN COUNTER 16-SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 180PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 283A 682W SOT227 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 3.81MM datasheet.pdf
5-30MM T-BEAM D/ON NPN M3 MTG datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf