Vishay/BCcomponents MBA02040C4421FCT00
MBA02040C4421FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C4421FCT00
Brief Description
RES 4.42K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C4421FCT00.pdf
Availability of MBA02040C4421FCT00
QUANTITY
MBA02040C4421FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C4421FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C4421FCT00
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C4421FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C4421FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C4421FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C4421FCT00
SWITCH LEVER SPDT 15A QC TERM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 14.35MM datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 16.9KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
2048 PPR .625 INCH BORE MS datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf