Vishay/BCcomponents MBA02040C4702DC100
MBA02040C4702DC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C4702DC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47K OHM 0.4W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C4702DC100.pdf
Availability of MBA02040C4702DC100
QUANTITY
MBA02040C4702DC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C4702DC100
Internal Part NumberEIS-MBA02040C4702DC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C4702DC100
Related LinksMBA02040C, MBA02040C4702DC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C4702DC100 Details Description
Related parts for MBA02040C4702DC100
CONN HEADER 9POS .156 VERT GOLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24DIP datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 50V 8A MT-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 8SON datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPA2015D1 datasheet.pdf
IC HDMI TRANSMITTER 64-TFBGA datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf