Vishay/BCcomponents MBA02040C4702DC100
MBA02040C4702DC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C4702DC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47K OHM 0.4W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C4702DC100.pdf
Availability of MBA02040C4702DC100
QUANTITY
MBA02040C4702DC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C4702DC100
Internal Part NumberEIS-MBA02040C4702DC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C4702DC100
Related LinksMBA02040C, MBA02040C4702DC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C4702DC100 Details Description
Related parts for MBA02040C4702DC100
CONN HEADER .100 DUAL STR 46POS datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
L37-3 SHEET 640X320X1MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 14.7 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf