Vishay/BCcomponents MBA02040C4993FC100
MBA02040C4993FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C4993FC100
Brief Description
RES 499K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C4993FC100.pdf
Availability of MBA02040C4993FC100
QUANTITY
MBA02040C4993FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C4993FC100
Internal Part NumberEIS-MBA02040C4993FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C4993FC100
Related LinksMBA02040C, MBA02040C4993FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C4993FC100 Details Description
Related parts for MBA02040C4993FC100
CAP FILM 0.039UF 3% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 4POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
RESONATOR CER 4.91MHZ SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
WASHER datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf