Vishay/BCcomponents MBA02040C5118FC100
MBA02040C5118FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C5118FC100
Brief Description
RES 5.11 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C5118FC100.pdf
Availability of MBA02040C5118FC100
QUANTITY
MBA02040C5118FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C5118FC100
Internal Part NumberEIS-MBA02040C5118FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C5118FC100
Related LinksMBA02040C, MBA02040C5118FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C5118FC100 Details Description
Related parts for MBA02040C5118FC100
VARISTOR 504V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
2.3-3.8GHZ PCB ANT 350MM CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf