Vishay/BCcomponents MBA02040C5362FCT00
MBA02040C5362FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C5362FCT00
Brief Description
RES 53.6K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C5362FCT00.pdf
Availability of MBA02040C5362FCT00
QUANTITY
MBA02040C5362FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C5362FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C5362FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C5362FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C5362FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C5362FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C5362FCT00
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN CRIMP datasheet.pdf
CAP FILM 210UF 10% 1.3KVDC SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 36UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf