Vishay/BCcomponents MBA02040C5601FCT00
MBA02040C5601FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C5601FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.6K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C5601FCT00.pdf
Availability of MBA02040C5601FCT00
QUANTITY
MBA02040C5601FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C5601FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C5601FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C5601FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C5601FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C5601FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C5601FCT00
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 32CH 74-CSPBGA datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
WSXS ACCESSORY POUCH datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 425MA 540 MOHM SMD datasheet.pdf
EMITTER VISIBLE 643NM 50MA PIGTL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
SIIIA SPARE PART KIT datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf