Vishay/BCcomponents MBA02040C5601FCT00
MBA02040C5601FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C5601FCT00
Brief Description
RES 5.6K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C5601FCT00.pdf
Availability of MBA02040C5601FCT00
QUANTITY
MBA02040C5601FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C5601FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C5601FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C5601FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C5601FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C5601FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C5601FCT00
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SOCKET BACK-CONNECTING FOR G6BK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf