Vishay/BCcomponents MBA02040C5760FRP00
MBA02040C5760FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C5760FRP00
Brief Description
RES 576 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C5760FRP00.pdf
Availability of MBA02040C5760FRP00
QUANTITY
MBA02040C5760FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C5760FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C5760FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)576
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C5760FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C5760FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C5760FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C5760FRP00
CONN FFC RCPT HSG 11POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS W/SOCKETS datasheet.pdf
CABLE SMB/SMB-RA 36" RG-316 datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP10S/AE10G/HDP10S datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 9/16-18 UNF 4-20MA datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 20-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 10% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
1.25MM RA HDR 5CKT SINGLE ROW datasheet.pdf