Vishay/BCcomponents MBA02040C5901FRP00
MBA02040C5901FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C5901FRP00
Brief Description
RES 5.9K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C5901FRP00.pdf
Availability of MBA02040C5901FRP00
QUANTITY
MBA02040C5901FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C5901FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C5901FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C5901FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C5901FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C5901FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C5901FRP00
FIXED IND 68UH 590MA 372 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
MODULE DGTL POWERTRAIN 15A 12DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 36POS .127M datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf