Vishay/BCcomponents MBA02040C5902DRP00
MBA02040C5902DRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C5902DRP00
Brief Description
RES 59K OHM 0.4W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C5902DRP00.pdf
Availability of MBA02040C5902DRP00
QUANTITY
MBA02040C5902DRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C5902DRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C5902DRP00
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C5902DRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C5902DRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C5902DRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C5902DRP00
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.5KV 1A DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 6.4K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HOOD TRANSPARENT 108MM WIDE 2M datasheet.pdf
MODEL 212 TAP SWITCH 20A 150V datasheet.pdf