Vishay/BCcomponents MBA02040C6812FRP00
MBA02040C6812FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C6812FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68.1K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C6812FRP00.pdf
Availability of MBA02040C6812FRP00
QUANTITY
MBA02040C6812FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C6812FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C6812FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C6812FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C6812FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C6812FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C6812FRP00
TRANS PNP 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 70NS 32SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 1.8A UFM datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 47K OHM 14SOIC datasheet.pdf