Vishay/BCcomponents MBA02040C7509DC100
MBA02040C7509DC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C7509DC100
Brief Description
RES 75 OHM 0.4W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C7509DC100.pdf
Availability of MBA02040C7509DC100
QUANTITY
MBA02040C7509DC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C7509DC100
Internal Part NumberEIS-MBA02040C7509DC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C7509DC100
Related LinksMBA02040C, MBA02040C7509DC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C7509DC100 Details Description
Related parts for MBA02040C7509DC100
RELAY SSR 10A 240VAC DC-IN datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 1A TO252-3 datasheet.pdf
MQS BU-GEH 18P datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
LENS TIR 20MM ELLIPT ORTHOGONAL datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1/6W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2V 150MW 0603 datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf