Vishay/BCcomponents MBA02040C8063FCT00
MBA02040C8063FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C8063FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 806K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C8063FCT00.pdf
Availability of MBA02040C8063FCT00
QUANTITY
MBA02040C8063FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C8063FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C8063FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)806k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C8063FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C8063FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C8063FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C8063FCT00
CONN RECEPT 8POS 18-22AWG DUAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
CABLE TIE HVY WR BLACK 30.6" datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 300VDC RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 5MHZ 8SO datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 35NS 32SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN FFC TOP 35POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf