Vishay/BCcomponents MBA02040C8204FRP00
MBA02040C8204FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C8204FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.2M OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C8204FRP00.pdf
Availability of MBA02040C8204FRP00
QUANTITY
MBA02040C8204FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C8204FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C8204FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C8204FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C8204FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C8204FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C8204FRP00
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20DIP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULTIPLYING 20-DIP datasheet.pdf
SWITCH DIP ROCKER 6POS 24V datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
TVS DIODE 2.8VWM 5.5VC 8SOP datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 254 TYPED 47POS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H R/A datasheet.pdf