Vishay/BCcomponents MBA02040C8204FRP00
MBA02040C8204FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C8204FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.2M OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C8204FRP00.pdf
Availability of MBA02040C8204FRP00
QUANTITY
MBA02040C8204FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C8204FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C8204FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C8204FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C8204FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C8204FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C8204FRP00
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
ZS-H, SENSOR HEAD, 20MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
CONN TERM MALE 14-20AWG TIN datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 13A/18A 8-PQFN datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIBER FLAT PANEL REFLEC datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf