Vishay/BCcomponents MBA02040C9099FRP00
MBA02040C9099FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C9099FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 90.9 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C9099FRP00.pdf
Availability of MBA02040C9099FRP00
QUANTITY
MBA02040C9099FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C9099FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C9099FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C9099FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C9099FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C9099FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C9099FRP00
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR 14-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8K FLASH 512B 32VQFN datasheet.pdf
CHISEL 30DEG TIP 1.0MM 600DEG datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100" STACKER datasheet.pdf
GSKT FAB/FOAM 10.9X 457.2MM CFLD datasheet.pdf
CONN SHD HDR 16 POS 2MM SDR TH datasheet.pdf
ATTENUATOR 5DB 50 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2A 57 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE TIE TENSION datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf