Vishay/BCcomponents MBA02040D1472DCT00
MBA02040D1472DCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040D1472DCT00
Brief Description
RES 14.7K OHM 0.4W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040D1472DCT00.pdf
Availability of MBA02040D1472DCT00
QUANTITY
MBA02040D1472DCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040D1472DCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040D1472DCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040D1472DCT00
Related LinksMBA02040D, MBA02040D1472DCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040D1472DCT00 Details Description
Related parts for MBA02040D1472DCT00
CONN RING 14-16 AWG #8 BUDGET datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V datasheet.pdf
IC A/D CONV 12BIT SAMPLNG 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SFP MODULE datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
MGRID IDT REC W/LRMP 50CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf