Vishay/BCcomponents MBB02070C1058FRP00
MBB02070C1058FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C1058FRP00
Brief Description
RES 1.05 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C1058FRP00.pdf
Availability of MBB02070C1058FRP00
QUANTITY
MBB02070C1058FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C1058FRP00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C1058FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C1058FRP00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C1058FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C1058FRP00 Details Description
Related parts for MBB02070C1058FRP00
CONN EDGECARD 216PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO SC70-8 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TFQFP datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
M3 N401 DISPLAY MODBUS KIT datasheet.pdf
RES NETWORK 4 RES MULT OHM 4SIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS datasheet.pdf
MKP 0.68UF 5% 2000VDC DRAWING T4 datasheet.pdf