Vishay/BCcomponents MBB02070C1101DRP00
MBB02070C1101DRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C1101DRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.1K OHM 0.6W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C1101DRP00.pdf
Availability of MBB02070C1101DRP00
QUANTITY
MBB02070C1101DRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C1101DRP00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C1101DRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C1101DRP00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C1101DRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C1101DRP00 Details Description
Related parts for MBB02070C1101DRP00
IC VOLT DETECT 3.8V INV CMOS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 24A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TA CONN,SKT datasheet.pdf
IMPACT BP 6X16 GL SN datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ6B datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.12UF RADIAL datasheet.pdf