Vishay/BCcomponents MBB02070C1200FCT00
MBB02070C1200FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C1200FCT00
Brief Description
RES 120 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C1200FCT00.pdf
Availability of MBB02070C1200FCT00
QUANTITY
MBB02070C1200FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C1200FCT00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C1200FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C1200FCT00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C1200FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C1200FCT00 Details Description
Related parts for MBB02070C1200FCT00
DIP SWITCH datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 7MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
D4N-4BLE datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf