Vishay/BCcomponents MBB02070C1248FC100
MBB02070C1248FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C1248FC100
Brief Description
RES 1.24 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C1248FC100.pdf
Availability of MBB02070C1248FC100
QUANTITY
MBB02070C1248FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C1248FC100
Internal Part NumberEIS-MBB02070C1248FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.24
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C1248FC100
Related LinksMBB02070C, MBB02070C1248FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C1248FC100 Details Description
Related parts for MBB02070C1248FC100
TRANS PREBIAS NPN 200MW SMT3 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 4V 1210 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
LED PM INIDCATOR RECESSED GREEN datasheet.pdf
RES 3.24 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf