Vishay/BCcomponents MBB02070C1431DCT00
MBB02070C1431DCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C1431DCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.43K OHM 0.6W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C1431DCT00.pdf
Availability of MBB02070C1431DCT00
QUANTITY
MBB02070C1431DCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C1431DCT00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C1431DCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C1431DCT00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C1431DCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C1431DCT00 Details Description
Related parts for MBB02070C1431DCT00
RES SMD 200 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
SWITCH DETECTOR HORZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf