Vishay/BCcomponents MBB02070C1502FCT00
MBB02070C1502FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C1502FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C1502FCT00.pdf
Availability of MBB02070C1502FCT00
QUANTITY
MBB02070C1502FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C1502FCT00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C1502FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C1502FCT00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C1502FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C1502FCT00 Details Description
Related parts for MBB02070C1502FCT00
LABEL S LAM DM VNL WHT 1X1.44" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.61K OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 475 OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE PLUG KMYZ9-M8 2POS .3M datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 680MA 420 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf