Vishay/BCcomponents MBB02070C1828FRP00
MBB02070C1828FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C1828FRP00
Brief Description
RES 1.82 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C1828FRP00.pdf
Availability of MBB02070C1828FRP00
QUANTITY
MBB02070C1828FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C1828FRP00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C1828FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C1828FRP00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C1828FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C1828FRP00 Details Description
Related parts for MBB02070C1828FRP00
CONN SPRING CONT 27 POS .177 SMD datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 166MHZ 357BGA datasheet.pdf
CONN TERM BLK 20POS 5MM VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.050" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 3-15/16" datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf