Vishay/BCcomponents MBB02070C2054FRP00
MBB02070C2054FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C2054FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.05M OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C2054FRP00.pdf
Availability of MBB02070C2054FRP00
QUANTITY
MBB02070C2054FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C2054FRP00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C2054FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C2054FRP00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C2054FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C2054FRP00 Details Description
Related parts for MBB02070C2054FRP00
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 48V datasheet.pdf
CAP MICA 330PF 5% 100V 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS 1MM DL AU R/A datasheet.pdf
IC ENCODER ABS MAGNETIC 12B 6MM datasheet.pdf
TXRX LOW POWER 2.4GHZ 32QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 1/2" 10.3" datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 284MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf