Vishay/BCcomponents MBB02070C2551FRP00
MBB02070C2551FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C2551FRP00
Brief Description
RES 2.55K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C2551FRP00.pdf
Availability of MBB02070C2551FRP00
QUANTITY
MBB02070C2551FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C2551FRP00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C2551FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C2551FRP00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C2551FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C2551FRP00 Details Description
Related parts for MBB02070C2551FRP00
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 0.5A 8DIP datasheet.pdf
RES MO 1W 2.7 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 7.1NS 324FBGA datasheet.pdf
CONN TERM BLK DISC 12-26AWG GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 316 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED EMITTER WHT 227LM 2X6 MCPCB datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf