Vishay/BCcomponents MBB02070C2671FC100
MBB02070C2671FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C2671FC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.67K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C2671FC100.pdf
Availability of MBB02070C2671FC100
QUANTITY
MBB02070C2671FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C2671FC100
Internal Part NumberEIS-MBB02070C2671FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C2671FC100
Related LinksMBB02070C, MBB02070C2671FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C2671FC100 Details Description
Related parts for MBB02070C2671FC100
CAP CER 1500PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 108.15VC P600 datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH SOT23-5 datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.1A SC70 datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 3W 1225 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
BEND RELIEF 7.0MM WHITE datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL 2W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A DO214AC datasheet.pdf
CYLINDER, AIR CABLE (1 BORE) datasheet.pdf
6,8UF 50V 5X11MM 105C 2000H datasheet.pdf