Vishay/BCcomponents MBB02070C3749FCT00
MBB02070C3749FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C3749FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 37.4 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C3749FCT00.pdf
Availability of MBB02070C3749FCT00
QUANTITY
MBB02070C3749FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C3749FCT00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C3749FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)37.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C3749FCT00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C3749FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C3749FCT00 Details Description
Related parts for MBB02070C3749FCT00
FUSE BOARD MNT 800MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 6POS PCB TIN datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 4.5V SC-82AB datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY OS 1.5KW datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 13.8VOUT 50W datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 20A TO3PF datasheet.pdf