Vishay/BCcomponents MBB02070C4758FC100
MBB02070C4758FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C4758FC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.75 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C4758FC100.pdf
Availability of MBB02070C4758FC100
QUANTITY
MBB02070C4758FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C4758FC100
Internal Part NumberEIS-MBB02070C4758FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C4758FC100
Related LinksMBB02070C, MBB02070C4758FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C4758FC100 Details Description
Related parts for MBB02070C4758FC100
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 900 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 181K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf