Vishay/BCcomponents MBB02070C5602FRP00
MBB02070C5602FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C5602FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C5602FRP00.pdf
Availability of MBB02070C5602FRP00
QUANTITY
MBB02070C5602FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C5602FRP00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C5602FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C5602FRP00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C5602FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C5602FRP00 Details Description
Related parts for MBB02070C5602FRP00
IC REG SWTCHD CAP INV RATIO 8DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .110" .025" datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC DO201A datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf